آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول,

روش خواندن برگه های آزمایش,

با نحوه تفسیر نتایج آزمایش آشنا شوید,

چگونه جواب آزمایش های خود را بخوانیم,

آموزش خواندن برگه آزمایش خون

همه مردم معمولا سالی یک بار آزمایش خون می دهند تا از سلامتی بدن خود اطمینان حاصل کنند، اما همه نمی توانند از نتیجه آزمایش خون خود سر در بیاورند و مجبورند آن را نزد پزشک ببرند.

اگر شماهم دوست دارید برگه آزمایش خون را خودتان بخوانید،این مطلب را از دست ندهید

آزمایش خون که پانل های خونی هم گفته می شود، یکی از ابتدایی ترین ابزارهای علم پزشکی در تشخیص بیماری ها هستند. پزشک با کمک یک تست خونی قادر خواهد بود تا علامت های بیماری های خاص، کمبود های تغذیه ای فرد و سطح مواد زائد موجود در خون او را مورد بررسی قرار دهد. در طی یک ویزیت پزشکی، با هدف درمان بیماری و یا تنها با هدف بررسی وضعیت سلامتی، اولین ابزاری که پزشک بعد از معاینه بالینی بیمار به کار می گیرد، انجام آزمایش خون است.

اما وقتی جواب آزمایش را می گیرید احتمالا چیزی از آن متوجه نمی شوید و باید از یک پزشک یا کسی که مطلع است کمک بگیرید، پس بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه زیاد کنید تا بتوانید یرگه آزمایش خود را تفسیر کنید.

دکتر محسن منشدی، متخصص علوم آزمایشگاهی بالینی به ۲۰ سوال رایج  در در مورد آزمایش خون و تفسیر آن پاسخ می دهد.

 

برگه آزمایش خون را خودتان تفسیر کنید

زمان مناسب بین آزمایش خون

۱٫ هر چند وقت یک بار باید آزمایش خون بدهیم؟

انجام آزمایشات دوره ای تقریبا هر شش ماه یک بار برای هر شخصی باتوجه به شرایط جسمانی و سلامتی اش ضروری است اما در کسانی که سابقه بیماری خاصی دارند بسته به نوع بیماری شان باید با نظر پزشک معالج در دوره های کوتاه تری آزمایشات لازم را انجام دهند.

۲٫ چه زمانی از روز بهتر است آزمایش بدهیم؟

پاسخ به این سوال بستگی به نوع آزمایش درخواستی دارد، برای مثال قند خون ناشتا باید صبح و به صورت ناشتا انجام شود. بعضی از تست ها مانند کورتیزول نیز بسته به درخواست پزشک ممکن است ۸ صبح یا ۴ بعدازظهر انجام شود.

۳٫ شمارش کامل خون چیست؟ 

بررسی سلول های خونی از نظر تعداد، سایز و شکل ظاهری آنها و اندازه گیری مقدار هموگلوبین و هماتوکریت را شمارش کامل خون یا CBC می نامند.

انجام آزمایش خون برای سلامتی

تفسیر اجزای خون

۴٫ چگونه می توان با آزمایش متوجه کم خونی شد؟ 

با انجام یک آزمایش ساده CBC و مطالعه پارامتر های آن ازجمله تعداد گلبول های قرمز و میزان هموگلوبین و هماتوکریت خون می توان متوجه کم خونی شد.

۵٫ چگونه می توان با آزمایش متوجه بالا بودن چربی خون شد؟ 

اگر میزان تری گلیسیرید بالای ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر و میزان کلسترول بالای ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، بالا بودن میزان چربی خون محرز می شود.

۶٫ هر چند وقت یک بار باید آزمایش چربی خون بدهیم؟ 

افزایش چربی خون مهم ترین عامل برای گرفتگی رگ های قلب و سایر عروق به حساب می آید. همه افراد بالای ۲۰ سال باید حداقل یک بار از لحاظ چربی های خون شامل کلسترول تام، کلسترول خوب، کلسترول بد و تری گلیسیرید ها بررسی شوند، سپس اگر نتایج طبیعی بود این آزمایش باید حداقل هر ۵ سال یک بار تا ۴۰ سالگی و پس از آن هر دو سال یک بار تا ۵۰ سالگی تکرار شود. از ۵۰ سالگی به بعد نیز سالی یک بار باید انجام شود.

۷٫ چگونه می توان با آزمایش متوجه اختلالات تیروئید شد؟ 

عمده ترین آزمایشی که برای غده تیروئید انجام می شود اندازه گیری T3 (میزان طبیعی در بالغین:۰٫۵۲ تا ۱٫۸۵ نانوگرم در میلی لیتر)، T4 (میزان طبیعی در بالغین:۴ تا ۱۳ میکرو گرم در دسی لیتر) و TSH (میزان طبیعی در بالغین:۰٫۳۲ تا ۵٫۲ میکرویونیت در میلی لیتر) است. اگر تعادل این اعداد مختل شود، شخص دچار پرکاری یا کم کاری تیروئید خواهد شد.

۸٫ چگونه می توان با آزمایش متوجه دیابت شد؟ 

قند ناشتا طبیعی بین ۷۰ تا ۹۹ میلی گرم در دسی لیتر است. چنانچه این مقدار از عدد ۱۲۶ فراتر رود شخص دچار دیابت شده است. قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ نیز نشان دهنده مرحله پیش دیابت است. آزمایش HbA1C هم میزان قند خون را در یک دوره زمانی در بدن چک می کند که اگر میزان آن از ۹ درصد بالاتر باشد بیانگر قند خون بالا در آن دوره زمانی است.

۹٫ هر چند وقت یک بار آزمایش قند خون دهیم؟ 

همه افراد بالای ۴۰ سال باید حداقل یک بار آزمایش قند خون را انجام دهند، اگر نتیجه طبیعی بود باید آن را هر دو سال یک بار تا ۵۰ سالگی تکرار کنند. بعد از ۵۰ سالگی نیز این آزمایش سالی یک بار باید انجام شود. البته اگر سابقه دیابت نوع دو در بستگان درجه اول وجود داشته باشد، شاخص توده بدنی (BMI) 25 یا بیشتر باشد، فرد زندگی بدون تحرک داشته باشد یا باردار باشد، فشار خون بالای ۱۴ روی ۹ داشته باشد، میزان کلسترول خوب خونش مساوی یا کمتر از ۳۵ و تری گلیسیریدش مساوی یا بیشتر از ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد یا سابقه کیست های متعدد تخمدان و بیماری های عروقی داشته باشد، باید حتما به طور مرتب از لحاظ قند خون بررسی شود.

۱۰٫ تست های مربوط به کبد کدامند؟ 

معمول ترین و ساده ترین آزمایشات کبدی عبارتند از SGPT (میزان طبیعی:در خانم ها کمتر از ۳۱ واحد در لیتر و در آقایان کمتر از ۴۱ واحد در لیتر) و SGOT (میزان طبیعی:در خانم ها کمتر از ۳۱ واحد در لیتر و در آقایان کمتر از ۳۷ واحد در لیتر). هرنوع آسیب به کبد اعم از عفونت های ویروسی مانند هپاتیت ها یا مصرف بعضی از دارو هایی که بر کبد اثر سوء می گذارند و سایر عوامل التهاب زای کبدی همگی می توانند منجر به افزایش میزان این پارامتر ها در خون شوند.

۱۱٫ تست های مربوط به کلیه کدامند؟

اوره (BUN) و کراتینین (Cr) دو آزمایش روتین اندازه گیری عملکرد کلیه هستند که اگر میزان هریک از آنها یا هر دوی آنها از مقدار طبیعی بالاتر رود نشانه کم کاری یا حتی اختلالات شدید کلیوی است. مقدار طبیعی اوره بین ۷٫۹ تا ۲۰ mg/dl و مقدار طبیعی کراتینین بین ۰٫۶ تا ۱٫۲ mg/dl در خانم ها و ۰٫۸ تا ۱٫۳ mg/dl در آقایان است. افرادی که بنا به دلایلی مبتلا به کم کاری کلیه، درد های کلیوی، عفونت های کلیوی و … هستند، همچنین بیماران دیالیزی باید از لحاظ این پارامتر ها بررسی شوند.

۱۲٫ اسید اوریک چیست و چه کسانی باید از این لحاظ بررسی شوند؟ 

وقتی پزشک به وجود سنگ کلیه شک داشته باشد یا فردی علائم بیماری نقرس را از خود بروز دهد این آزمایش درخواست می شود. به هر حال این آزمایش بخشی از برنامه چکاپ سلامت است. مقدار طبیعی آن در آقایان ۳٫۶ تا ۸٫۲ میلی گرم در دسی لیتر و در خانم ها ۲٫۶ تا ۶٫۱ میلی گرم در دسی لیتر است.

 

روش تفسیر آزمایش خون

لزوم اندازه گیری ویتامین ها برای این افراد

۱۳٫ اندازه گیری ویتامین ها برای چه کسانی لازم است؟ 

عمده ترین ویتامین هایی که به طور روتین اندازه گیری می شوند عبارتند از ویتامین D و B12. ویتامین D برای بررسی جذب کلسیم، پوکی استخوان بخصوص در بانوان، بررسی اختلالات سوء جذب، مطالعات و بررسی سرطان ها ازجمله سرطان پستان، سرطان پانکراس، سرطان کولون و…. مورد آزمایش قرار می گیرد. بررسی ویتامین B12 نیز برای نوعی کم خونی و بعضی اختلالات سیستم گوارشی انجام می شود. میزان طبیعی ویتامین D بین ۲۵ تا ۸۰ ng/ml و میزان طبیعی ویتامین B12 بین ۱۶۰ تا ۹۵۰  pg/ml است.

۱۴٫ اندازه گیری هورمون ها برای چه کسانی لازم است؟ 

هورمون ها طیف وسیعی دارند، بنابراین بسته به نوع تشخیص، هورمون های مختلفی برای اندازه گیری انتخاب می شوند. رایج ترین آنها عبارتند از هورمون بارداری (BHCG)، هورمون های تیروئیدی و هورمون های جنسی که بسته به نوع اختلال و جنس فرد در خواست می شوند. رایج ترین هورمون های جنسی در مردان PSA (برای بررسی عملکرد پروستات) و در خانم ها LH  و FSH هستند.

۱۵٫ آزمایش های مواد معدنی (کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم و …) برای چه کسانی لازم است؟ 

این آزمایشات در کسانی که دچار اختلالات متابولیکی هستند مانند کودکان، افراد سالخورده و بانوان در سنین و شرایط خاص مورد ارزیابی قرار می گیرند.

۱۶٫ آیا می توان سرطان را هم از روی آزمایش خون تشخیص داد؟ 

امروزه با پیشرفت علوم آزمایشگاهی امکان بررسی و پیش بینی بسیاری از سرطان ها فراهم شده است. خوشبختانه در بعضی از موارد با انجام تست های ساده خاص، هم می توان از بروز سرطان ها آگاهی پیدا کرد و هم به موقع جلوی پیشرفت آنها را گرفت. البته این موضوع مشروط به انجام به موقع آزمایش و درمان سریع بیماری است.

۱۷٫ چرا گاهی بعد از نمونه گیری خون، جای آن روی دست کبود می شود و گاهی این اتفاق نمی افتد؟ 

این موضوع بستگی به حساس بودن پوست بیمار، مدت زمان اعمال فشار روی محل نمونه گیری و انجام صحیح رگ گیری توسط نمونه گیر دارد.

۱۸٫ چه عواملی می توانند در نتیجه آزمایش تداخل ایجاد کنند؟ 

عوامل بی شماری می توانند باعث تداخل و ایجاد نتیجه کاذب شوند از جمله مصرف دارو ها، ورزش کردن، زمان خون گیری (صبح یا عصر)، حاملگی، اضطراب، افسردگی، ناشتا نبودن، تروما (ضربه) و … بنابراین همیشه باید مسئول پذیرش آزمایشگاه را از این موارد آگاه کرده و توصیه به ناشتا بودن را رعایت کنید.

۱۹٫ آیا دریافت نتیجه خارج از محدوده طبیعی نشانه بیماری است؟ 

وجود یک نتیجه خارج از محدوده طبیعی به تنهایی نمی تواند دلیل بر وجود بیماری باشد. در پنج درصد از افراد سالم هم ممکن است نتیجه یک آزمایش خارج از حدود طبیعی باشد.

۲۰٫ احتمال خطا در آزمایشات چقدر است؟ 

باتوجه به اینکه امروزه آزمایشات به صورت اتوماسیون دستگاهی انجام می شوند، میزان خطا به حداقل ممکن خود رسیده است. علاوه براین، آزمایشگاه ها با انجام کنترل کیفی و کالیبراسیون دستگاه ها سعی بر به حداقل رساندن میزان خطای کاری خود دارند.

 

جواب آزمایش خون و پاسخ آن

جدول راهنمای تفسیر آزمایش خون

نکاتی که باید قبل از انجام آزمایش بدانید!

هر آزمایشی اصول خاص خود را دارد. رعایت بعضی نکات باعث می شود جواب دقیق تری از آزمایش بگیرید. در مقابل بعضی فعالیت ها و بی دقتی ها باعث می شوند جواب آزمایش به صورت کاذب منفی یا مثبت شود یا اینکه مقادیر پارامترهای آن تغییر یابد. بنابراین اگر می خواهید آزمایش خون یا ادرارتان به بهترین نحو انجام شود، توصیه های دکتر محسن منشدی را فراموش نکنید.

چرا باید ناشتا باشیم؟

رعایت ناشتا بودن طی یک زمان مشخص برای انجام بعضی آزمایش ها مانند آزمایش قند خون ناشتا، تری گلیسیرید، کلسترول و… الزامی است زیرا خوردن غذا می تواند باعث تغییر در نتیجه آزمایش شود

. درمورد آزمایش های ناشتا به این نکات توجه کنید: 

–  شب قبل از آزمایش شام سبک میل کنید.

–  ۱۰ تا ۱۲ ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه هیچ گونه خوراکی یا آشامیدنی جز آب میل نکنید. البته اگر محدودیت در مصرف آب توسط پزشک یا مسئولان آزمایشگاه تذکر داده شده باشد، مجاز به نوشیدن آب هم نخواهید بود.

–  مسواک زدن طی زمان ناشتایی مجاز است.

–  طی مدت ناشتایی از استعمال دخانیات، جویدن آدامس، مصرف قرص های نرم کننده گلو، شربت های سینه، انجام تمرین های بدنی و ورزش پرهیز کنید.

–  در آزمایش های مربوط به چربی خون مثل تری گلیسیرید و کلسترول مدت زمان ناشتایی لازم حداقل ۱۲ ساعت است.

–  برای اندازه گیری نیتروژن اوره خون (BUN) هشت ساعت ناشتایی کافی است. آزمایش اسید اوریک خون نیز نیاز به حداقل هشت ساعت ناشتایی دارد. برای انجام آزمایش آهن هم ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتایی لازم است.

–  برای انجام تست های کبدی نیازی به ناشتا بودن نیست اما برای گرفتن نتیجه دقیق تر بهتر است حداقل چند ساعت ناشتا باشید. علاوه براین، حداقل از سه روز قبل از انجام این آزمایشات نباید هیچ گونه تزریق عضلانی انجام دهید.

–  آزمایش هورمون های تیروئیدی نیازی به ناشتا بودن ندارد اما به دلیل تاثیر کدورت ناشی از خوردن چربی بر نتایج آزمایش، لازم است حداقل از سه ساعت قبل مواد غذایی مصرف نکنید.

–  برای پیشگیری ازتاثیر گرسنگی زیاد نباید بیش از ۱۶ ساعت در حالت ناشتا باشید.

–  در بعضی موارد لازم است قرص های مصرفی تان را قطع کنید و بعد آزمایش بدهید. پس حتما در این مورد از پزشک خود یا مسئولان آزمایشگاه سوال کنید.

قبل از آزمایش قند خون بدانید. . . 

یکی از آزمایشات لازم برای تشخیص بیماری دیابت، آزمایش قند خون دو ساعته است. در واقع ابتدا آزمایش قند خون ناشتا (FBS) پس از ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتایی انجام می شود و بعد برحسب درخواست پزشک معالج در آزمایشگاه به شما شربت قند می دهند یا از شما درخواست می شود تا صبحانه معمول خود را میل کنید و بعد از دو ساعت دوباره آزمایش دهید. در این آزمایش باید به نکات زیر توجه کنید:

–  اگر دیابتی هستید صبحانه ای را بخورید که هر روز به طور معمول می خورید.

–  اگر دیابتی نیستید صبحانه ای شیرین حاوی ۴۰ تا ۷۵ گرم کربوهیدرات مناسب بخورید.

–  با خوردن آخرین لقمه صبحانه زمان را یادداشت کرده و دقیقا دو ساعت بعد، برای خون گیری به آزمایشگاه مراجعه کنید.

–  پس از صرف صبحانه و طی این دو ساعت از مصرف هرگونه خوراکی یا نوشیدنی یا کشیدن سیگار خودداری کنید. فقط نوشیدن آب در حد متعارف مجاز است.

–  در فاصله خون گیری اول و دوم نباید هیچ گونه تحرک غیرمتعارف مانند ورزش و پیاده روی داشته باشید.

–  آزمایش قند ناشتا و دو ساعته را در یک روز انجام دهید.

–  آزمایش را حتما قبل از ساعت ۱۰ صبح شروع کنید طوری که حداکثر تا ساعت ۱۲ آزمایش قند دو ساعته به اتمام برسد.

چهار نکته مهم در مورد رژیم غذایی!

۱٫ برای اندازه گیری کلسترول خون می توانید یک هفته پیش از انجام آزمایش با مشورت پزشک، رژیم غذایی معمولی داشته باشید و منع مصرف چربی نداشته باشید.

۲٫ برای اندازه گیری نیتروژن اوره خون (BUN) باید حداقل دو تا سه روز پیش از انجام آزمایش از مصرف گوشت زیاد خودداری کنید.

۳٫ مصرف الکل به کبد آسیب می زند، در نتیجه باعث می شود بسیاری از آنزیم های کبدی از جمله آلکالین فسفاتاز، SGOT، SGPT و. . . افزایش یابند.

۴٫ برای تست آهن شب قبل از آزمایش نباید غذای غنی از آهن مثل گوشت قرمز مصرف کنید.

قبل از آزمایش پروستات بدانید. . . 

آزمایش PSA برای تشخیص زودرس بزرگی و سرطان پروستات انجام می شود. این آزمایش از اواسط دهه چهارم زندگی به طور منظم و حداقل سالی یک بار برای مردان توصیه می شود. قبل از انجام این آزمایش نکات زیر را به خاطر بسپارید:

–  یک هفته قبل از انجام آزمایش نباید معاینه پروستات، نمونه برداری از آن یا معاینه مقعد انجام شود.

–  ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید انزال یا مقاربت جنسی داشته باشید. همچنین نباید در این فاصله دوچرخه سواری کنید.

–  در صورتی که اخیرا از پروستات تان سونوگرافی شده است آن را به مسئول آزمایشگاه ارائه دهید.

– رادیوتراپی و داروهایی مثل تستوسترون می توانند باعث افزایش نتایج این آزمایش شوند. در این موارد آزمایشگاه یا پزشک معالج خود را مطلع کنید.

–  نمونه گیری تستوسترون بهتر است صبح انجام شود زیرا سطح این هورمون صبح ها بالاتر است.

قبل از آزمایش ادرار بدانید 

آزمایش کامل ادرار برای تشخیص و اثبات وجود بعضی از مواد و سلول ها از جمله قند، پروتئین، خون، گلبول های سفید و گلبول های قرمز انجام می شود. در صورت وجود عفونت در ادرار نیز با انجام کشت ادرار می توان به آن پی برد. در این صورت با رشد باکتری های مسبب عفونت، نوع آنها و نحوه درمان مشخص خواهد شد. اگر نمونه ادرار در زمان جمع آوری آلوده شود نتایج آزمایش ادرار و کشت آن به خصوص از نظر تشخیص عفونت ها دچار اشکال خواهد شد. بنابراین حتما به نکات زیر توجه کنید.

–  بهترین نمونه جهت تشخیص عفونت های ادراری، نخستین ادرار صبحگاهی است.

–  برای تجزیه کامل ادرار بهتر است شب قبل، از مواد آبکی کمتری استفاده کنید. پیش از انجام آزمایش نیز از نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات خودداری کنید.

–  در صورت امکان شب قبل از نمونه برداری حمام کنید.

–  بهتر است قبل از نمونه گیری، محل خروج ادرار را با آب و صابون شست وشو داده و بعد با دستمال یک بار مصرف خشک کنید.

–  از تماس پوست با دهانه یا قسمت داخلی درب یا داخل ظرف نمونه گیری اجتناب کنید.

–  چند قطره اول ادرار را در توالت تخلیه کنید. سپس ظرف نمونه را تا نصفه پر کنید.

– آزمایش کشت ادرار باید قبل از شروع مصرف آنتی بیوتیک انجام شود. اگر در یک هفته گذشته آنتی بیوتیک مصرف کرده اید به اطلاع پزشک و آزمایشگاه برسانید. اگر هم در حال مصرف آنتی بیوتیک هستید بهتر است با نظر پزشک معالج یک هفته پس از اتمام دارو آزمایش بدهید.

نکته:در حالت طبیعی نباید در ادرار پروتئین وجود داشته باشد. پروتئین در ادرار ممکن است نشانه صدمات کلیوی، دیابت یا فشار خون بالا باشد.

بعد از جراحی آزمایش تیروئید ندهید!

پس از انجام جراحی به دلیل استرس های شدیدی که به فرد وارد می شود، در بیشتر موارد میزان هورمون های تیروئیدی کاهش پیدا می کند. بنابراین تا دو هفته بعد جراحی از انجام این آزمایش خودداری کنید. از طرف دیگر، قرص های ضد بارداری و آمیودارون (داروی قلبی) باعث افزایش این هورمون ها می شوند. جالب است بدانید که غلظت هورمون های تیروئیدی در تابستان ۲۰ درصد کمتر از زمستان است.

 

آزمایش ادرار و نتیجه آن

ادرار ۲۴ برای این افراد

آزمایش ادرار ۲۴ ساعته برای چه کسانی لازم است؟

در آزمایش ادرار ۲۴ ساعته به دنبال مقادیر فاکتورهایی می گردیم که از نظر کمی برای تشخیص بیماری به خصوص بیماری های کلیوی به آنها نیاز داریم. اما آزمایش معمولی ادرار به بررسی کیفی و سریع بیماری هایی می پردازد که وجودشان از طریق ادرار مشخص می شود. در آزمایش ادرار ۲۴ ساعته به این نکات توجه کنید:

۱٫ این نمونه باید دقیقا طی ۲۴ ساعت جمع آوری شود. به همین دلیل گالنی از طرف آزمایشگاه به شما داده می شود که ممکن است حاوی مواد نگهدارنده مایع یا جامد باشد. شما نباید تحت هیچ شرایطی این مواد را خالی یا آنها را بو کنید.

۲٫ مصرف مایعات را در زمان آزمایش طبق معمول انجام دهید.

۳٫ در ابتدای جمع آوری نمونه، اولین دفع ادرار را انجام دهید و آن را دور بریزید. سپس زمان دقیق را یادداشت کنید، برای مثال ساعت هفت صبح. بعد از آن به مدت ۲۴ ساعت یعنی تا هفت صبح فردا تمامی نوبت های دفع ادرار را در ظرف مخصوص جمع آوری کنید. آخرین نوبت دفع نیز باید سر ساعت هفت انجام شود.

۴٫ ظرف نمونه را ترجیحا در جای خنک نگهداری کنید.

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول

منبع : برترین ها -/ ن.م

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – نمناک

namnak.com/برگهآزمایشخون.p12790
رتبه: ۴٫۶ – ‏۶۶۰ نقد

آزمایش خون و آزمایش خون بارداری و برگه آزمایش خون و خواندن برگه آزمایش خون و تفسیر آزمایش خون را در نمناک ببینید.

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول :: خدمات امپراطوری بوی یاس

smbahari498.blog.ir/1394/04/آموزشخواندنبرگهآزمایشخونجدول
آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول همه مردم معمولا سالی یک بار آزمایش خون می دهند تا از سلامتی بدن خود اطمینان حاصل کنند، اما همه نمی توانند از نتیجه آزمایش خون خود سر …

روش خواندن برگه های آزمایش – آسمونی

www.asemooni.com › سلامت › بیماری و درمان
۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. – انواع آزمایش های خون: >> RBC. RBC مخفف کلمه سلول‌ قرمز خون است. این سلول‌های قرمز یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ …
۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. – خیلی از افراد پس از انجام آزمایشهای پزشکی و دریافت برگه نتایج، … آزمایش خون یا CBC که مخفف جمله انگلیسی «شمارش کامل خون» است، یکی از …

روش خواندن برگه های آزمایش – کانون فرهنگی آموزش قلم چی

www.kanoon.ir › پزشکی و سلامت › پزشکی و سلامت
۳۱ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. – انواع آزمایشات آزمایشات روتین شامل الف- آزمایش خون:CBC_FBS_BS_Hb-HCT_PLT-PT-PTT-Cholestrol_Fb-Cr- BUN-Na-K-Ca-LDL-HDL- ب- آزمایش …

روش خواندن برگه های آزمایش – گنجی(مهاجرت کانادا) Ganji …

ganjico.blogsky.com/1392/10/21/post-125/روش-خواندنبرگه-های-آزمایش
روش خواندن برگه های آزمایش آزمایشات روتین شامل الف- آزمایش خون:CBC_FBS_BS_Hb-HCT_PLT-PT-PTT-Cholestrol_Fb-Cr- BUN-Na-K-Ca-LDL-HDL- ب- آزمایش ادرار: …

تفسیر کامل آزمایش خون به روشی ساده و قابل فهم برای همه :: …

biology86.ir/post/تفسیر-کامل-آزمایشخون-به-روشی-ساده-و-قابل-فهم-برای-همه
کلمه «diff» که در جلوی CBC به معنی آزمایش خون نوشته می‌شود درخواست برای شمارش همین انواع … مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگ‌ترین عدد برگه آزمایش خون است. ….. ادرار بیش از حد قلیایی منجر به مثبت کاذب پروتئین و از طرفی پایین خوانده شدن ….. دوست دارم بعد از اموزش این علم روستاها بروم مانند دکتر دیوید ورنر خدمت کنم.

[PDF]اﻧﻮاع آزﻣﺎﻳﺸﺎت

iranwebconf.ir/page_org/1408634197.pdf
در ﺧﻮن ﻣﻲ. ﺷﻮد . ﺑﺎرداری. و زاﻳﻤﺎن. ﻫﻢ اﻳﻦ ﻣﻘﺪار را اﻓﺰاﻳﺶ ﻣﻲ. دﻫﻨﺪ . Hgb. در ﺑﺮﮔﻪ. ﻫﺎی آزﻣﺎﻳﺶ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﻤﻜﻦ …. اﻧﺪازه. ﮔﻴﺮی ﻣﻲ. ﺷﻮﻧﺪ . اﻳﻦ ﺟﺪول. ﻫﺎ ﻣﻴﺰان. ﻫﺎی ﻃﺒﻴﻌﻲ و ﻏﻴﺮﻃﺒﻴﻌﻲ اﻧﻮاع ﭼﺮﺑﻲ. ﻫﺎی ﺧﻮن را ﻧﺸﺎن ﻣﻲ ….. از ﺣﺪ ﻗﻠﻴﺎﻳﻲ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻣﺜﺒﺖ ﻛﺎذب ﭘﺮوﺗﺌﻴﻦ و از ﻃﺮﻓﻲ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺧﻮاﻧﺪه ﺷﺪن وزن ﻣﺨﺼﻮص ادرار ﻣﻲ ﮔﺮدد.

آزمایش خون‌ تان را در خانه تفسیر کنید – برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/news/178616/آزمایشخون‌-تان-را-در-خانه-تفسیر-کنید
۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. – آزمایش خون داد‌ه‌اید و از نتایج آن سر در نمی‌آورید؟ ما به شما می‌گوییم که این برگه به شما چه می‌گوید.
۱۹ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. – آموزش دکتر نمیشیم وهمیشه به مشاوره با یک دکتر متخصص نیاز داریم. … ﻛﻠﻤﻪ «diff» ﻛﻪ در ﺟﻠﻮی CBC ﺑﻪ ﻣﻌﻨﻲ آزﻣﺎﻳﺶ ﺧﻮن ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻣﻲ ﺷﻮد درﺧﻮاﺳﺖ ﺑﺮای … ﺑﺮﮔﻪ آزﻣﺎﻳﺶ ﺧﻮن اﺳﺖ. …. ۱ ﺳﺎﻋﺖ ﻣﻴﺰان رﺳﻮب ﮔﻠﺒﻮﻟﻬﺎ از ﻋﺪد ۰ ﺗﺎ ﺟﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﭘﻼﺳﻤﺎ ﺷﻔﺎف وﺟﻮد دارد ﺧﻮاﻧﺪه ﻣﻴﺸﻮد .

راهنمای خواندن آزمایش و تفسیرنتایج آزمایش خون – وبسایت …

mscenter.ir › پزشکی › پزشکی › دانستنی های پزشکی
۴ آبان ۱۳۹۰ ه‍.ش. – ۹پست – ‏۵ نویسنده

علامت Plt در آزمایش خون نشان‌دهنده تعداد پلاکت‌ها در هر میلی‌لیتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگ ترین عدد برگه آزمایش خون است.

چطور از جواب آزمایش خون سردرآوریم؟

www.tebyan.net › صفحه اصلی › سلامت › انواع بیماری ها و درمان آنها › بیماری‌های خونی
۲۲ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. – حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از انجام آزمایش خون و گرفتن جواب آن از آزمایشگاه، می خواهید بدانید معنی این همه عدد و رقم در برگه آزمایش چیست …

راهنمای تفسیر آزمایش خون – باشگاه خبرنگاران جوان

www.yjc.ir › علمی پزشکی › بهداشت و درمان
۲۵ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. – بهترین زمان برای انجام آزمایش خون صبح و در شرایط طبیعی بدن است. … هم باعث از بین رفتن RBCهای خون و کاهش این عدد در برگه آزمایش می‌شوند.

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول

hekmatsari2.alakiblog.ir/news/81898.html

همه مردم معمولا سالی یک بار آزمایش خون می دهند تا از سلامتی بدن خود اطمینان حاصل کنند، اما همه نمی توانند از نتیجه آزمایش خون خود سر در بیاورند و مجبورند آن را نزد پزشک …

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – آموزش کده – رز بلاگ – …

helpisland.rzb.ir/post/27/آموزشخواندنبرگهآزمایشخونجدول.html
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. – آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول همه مردم معمولا سالی یک بار آزمایش خون می دهند تا از سلامتی بدن خود اطمینان حاصل کنند، اما همه نمی توانند از نتیجه .

الفبای تفسیر آزمایش ادرار – مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/363812/الفبای-تفسیر-آزمایش-ادرار
هر میلی‌متر از خون در روز چند بار از این کارخانه عبور می‌کند و فیلترهای تصفیه کننده یا … خواندن مطلب زیر به شما کمک می‌کند تا حدودی از چگونگی تفسیر این آزمایش به ظاهر … موثر است و پزشک ممکن است به شما آموزش دهد که میزان PH ادرارتان را تغییر دهید. … توضیحات فوق تا حدودی معنی‌ کلمات موجود در جواب برگه آزمایش ادرار را مشخص …

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – آکا – آخرین اخبار ایران و …

www.zamoune.com/article/CqNXf2G/آموزشخواندنبرگهآزمایشخونجدول-آکا
آزمایش خون و آزمایش خون بارداری و برگه آزمایش خون و خواندن برگه آزمایش خون و تفسیر آزمایش خون را در اکاایران ببینیدا.
۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – خواندن برگه آزمایش,خواندن برگه آزمایشگاه,خواندن برگه آزمایش بارداری,خواندن برگه آزمایش ادرار,خواندن برگه آزمایش خون بارداری,خواندن برگه آزمایش …

[DOC]تفسیر آزمایش خون

orzouiehhcn.kmu.ac.ir/Images/UserUpload/…/تفسیر%۲۰آزمایش%۲۰خون.docx
۲- HCT : میزان غلظت گلبول قرمز خون (RBC) رو نشون می ده که اسم ان هماتو کریت می باشد که میزان نرمال آقایان ۴۱ … برای اغلب ما این اتفاق افتاده است که نسبت به تفسیر نتایج آزمایش خون خود یا نزدیکانمان حساس شده باشیم، … LDL به نام « کلسترول بد» هم خوانده می شود و در واقع برای بدن ضروری است. …. مقادیر نرمال در جدول زیر آمده است: …

الفبای تفسیر CBC (آزمایش خون) – پارسینه

www.parsine.com/fa/news/119711/الفبای-تفسیر-cbc-آزمایشخون
۲۵ خرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. – جدول قیمت سکه و ارز روز سه‌شنبه · فعالیت غیراخلاقی ماساژورهای اینترنتی · تخریب … آزمایش خون یا CBC که مخفف جمله انگلیسی »شمارش کامل خون « است، یکی از … روماتویید هم باعث از بین رفتن RBC های خون و کاهش این عدد در برگه آزمایش می شوند. ….. دوره آموزشی طلبه انقلابی! ….. فیلم/ برادر خوانده زنبور سرخ پرید.

راهنمای خواندن برگه های آزمایش پزشکی – آفتاب

www.aftabir.com › مقالات › بهداشت و درمان › علوم پزشکی
۲۴ اسفند ۱۳۹۲ ه‍.ش. – آزمایش خون یا CBC که مخفف جمله انگلیسی «شمارش کامل خون» است، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین آزمایشاتی است که می‌تواند زمینه …

آموزش خواندن برگه آزمایش خون جدول

tv.m.ccfun.ir/آموزشخواندنبرگهآزمایشخونجدول.html
آزمایش خون و آزمایش خون بارداری و برگه آزمایش خون و خواندن برگه آزمایش خون و تفسیر …

آموزش خواندن برگه آزمایش + جدول راهنما

link3.ir/آموزشخواندنبرگهآزمایشجدول-راهنما/
آموزش خواندن برگه آزمایش + جدول راهنما بسیاری از افراد پس از انجام آزمایش‌های پزشکی و … عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبول‌های قرمز در ۱میلی‌لیتر خون محیطی است.

تحلیل آزمایش های خون [بایگانی] – PersianHit.com انجمنی جهت …

forum.persianhit.com › … › پزشکی و سلامت › بحث ،اخبار و مقالات پزشکی
۲۱ اسفند ۱۳۹۰ ه‍.ش. – ۳۳پست – ‏۹ نویسنده

در این تایپک مباحث مربوط به آزمایش های خون ارائه میشه دوستان … در برگه-های آزمایش مختلف ممکن است به صورت-های مختلف HGB،Hg، یا Hgb نوشته شود. …. LDL به نام ” کلسترول بد ” هم خوانده می شود و در واقع برای بدن ضروری است، چون …. توی ازمایش هماتولوژی سه تا جدول هست یدونه برای wbc که mid توی این جدول هست

آموزش خواندن برگه آزمایش خون جدول – خانه

khazesh.ir/search/آموزش+خواندن+برگه+آزمایش+خون+++جدول
آزمایش خون + جدول :: خدمات … آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول :: خدمات … آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول همه مردم معمولا سالی یک بار آزمایش خون می دهند تا از .

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – بهترین های روز ایران

www.bestofday.ir/reader/text/201607311825085502

۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول برای دیدن متن کامل به ادامه مطلب بروید همه چی در هم.

خواندن جواب ازمایش کشت ادرار – اینستا پست

instapost.parsiblog.com/Posts/74/خواندن+جواب+ازمایش+کشت+ادرار/
… انجام داد که کشت ادرار می‌باشد. … توضیحات فوق تا حدودی معنی‌ کلمات موجود در جواب برگه آزمایش ادرار را مشخص . … آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – نمناک.

کهکشان عشق – تفسیر آزمایش ادرار ء خون را خودتان انجام دهید

r-ghasemi.blogfa.com/post/108/تفسیر-آزمایش-ادرار-ء-خون-را-خودتان-انجام-دهید
خواندن مطلب زیر به شما کمک می‌کند تا حدودی از چگونگی تفسیر این آزمایش به ظاهر ساده … موثر است و پزشک ممکن است به شما آموزش دهد که میزان PH ادرارتان را تغییر دهید. … توضیحات فوق تا حدودی معنی‌ کلمات موجود در جواب برگه آزمایش ادرار را مشخص …

تفسیر کامل آزمایش ادرار – به سوی تندرستی

nurse1977.persianblog.ir/tag/تفسیر__کامل_آزمایش_ادرار
۱۴ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. – هر میلی*متر از خون در روز چند بار از این کارخانه عبور می*کند … خواندن مطلب زیر به شما کمک می*کند تا حدودی از چگونگی تفسیر این آزمایش به ظاهر ساده سر در بیاورید. … است و پزشک ممکن است به شما آموزش دهد که میزان PH ادرارتان را تغییر دهید. … توضیحات فوق تا حدودی معنی* کلمات موجود در جواب برگه آزمایش ادرار را …
۸ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. – شیوه آزمایش خون جدید ابزاری سریع و قابل اطمینان را برای تشخیص بیماری سل در کودکان فراهم نموده است. این شیوه پیشرفته جدید، اولین روش ایمنی …

آموزش خواندن برگه آزمایش خون جدول آکا

www.scriptux.ir/article/آموزش_خواندن_برگه_آزمایش_خون_+_جدول_آکا.html
آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – آکا – دانلود برگه آزمایش. آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – آکا – دانلود برگه آزمایش; جستجو. آموزش خواندن برگه آزمایش خون + …

تفسیر آزمایش تیروئید خیلی ساده + جدول – آی تجربه – itajrobe

itajrobe.com › پزشکی و سلامت › آزمایشات پزشکی
۹ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. – مقدار نرمال این ها رو معمولا جلوی هر کدوم توی برگه آزمایش تیروئید نوشته و شما … تفسیر آزمایش تیروئید جدول کم کاری پرکاری تیروئید تیرویید.

تفسیر نتایج آزمایش تیروئید (سطح tsh، t3 و t4) – دیابت

doctormanshadi.ir/تفسیر-نتایج-آزمایش-تیروئید-سطح-tsh،-t3-t4/
رفتن به چگونه آزمایش خون برای مدیریت اختلالات تیروئید استفاده می‌شود؟آزمایش TSH حساس‌ترین نشانگر است که وضعیت تیروئید شما را مشخص می‌کند.

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – آزمایش ترکیبی نسل …

iranimag.ir/detail/2847110/article/3

آزمایش خون که پانل های خونی هم گفته می شود، یکی از ابتدایی ترین ابزارهای علم پزشکی در تشخیص بیماری ها هستند. پزشک با کمک یک تست خونی قادر خواهد بود تا.

آموزش خواندن برگه آزمایش خون جدول نمناک – حیوانات وحشی و اهلی

heyvanat.fm-music.ir/آموزشخواندنبرگهآزمایشخونجدول-نمناک.html

به هر حال این آزمایش بخشی از برنامه چکاپ سلامت است. … روش تفسیر آزمایش خون ، نتیجه …

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول – آزمایش ca19 5چیست – …

magifa.com/detail/2224923/article/3

آزمایش خون که پانل های خونی هم گفته می شود، یکی از ابتدایی ترین ابزارهای علم پزشکی در تشخیص بیماری ها هستند. پزشک با کمک یک تست خونی قادر خواهد بود تا.